Wrocławskie Centrum Transferu Technologii, Enterprise Europe Network wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląską Agencją Współpracy Gospodarczej Sp. z o. o. i Polsko – Gruzińską Izbą Przemysłowo – Handlową  organizuje w dniach od 3 do 7 kwietnia b.r. wizytę gospodarczą do Gruzji.

Ze strony gruzińskiej w organizację wydarzeń włączyły się ośrodki Enterprise Europe Network – Enterprise Georgia oraz Gruzińska Izba Przemysłowa Handlowa oraz przedstawiciele ministerstw i podmiotów administracji publicznej.

Tegoroczna misja gospodarcza będzie drugą oficjalną wizytą przedstawicieli naszego regionu w Gruzji. Poprzednia, w maju 2017 roku, pozwoliła nawiązać współpracę w zakresie nauki i kultury, poznać wzajemne oczekiwania i możliwości w zakresie współpracy gospodarczej oraz wymiany handlowej, a także podpisać stosowne umowy z władzami regionu Adżaria oraz nawiązać kontakty pomiędzy dolnośląskimi i gruzińskimi firmami (przykładem może być obecność firmy kosmetycznej Organique w Batumi i Tbilisi).

Misja skierowana jest głównie do firm reprezentujących sektory: budowlany, rolno – spożywczy, medyczny, farmaceutyczny, kosmetyczny, chemiczny i turystyczno-hotelarski.

Gruzja jest szybko rozwijającym się krajem i polscy przedsiębiorcy mają obecnie dużą szansę wejść efektywnie na ten rynek. Kraj jest liderem reform gospodarczych wśród krajów postsowieckich, co zdecydowanie ułatwia prowadzenie tam biznesu. System regulacyjny oferuje korzystne warunki prowadzenia firmy, co potwierdza corocznie wysokie 9 miejsce w raporcie Doing business 2018. Zdecydowane reformy pozwoliły na praktycznie całkowite wyeliminowanie drobnej korupcji.

Polska na razie w nieznacznym stopniu obecna jest na tamtejszym rynku – wysyłamy zaledwie 1,1% wszystkich eksportowanych towarów, głównie farmaceutyki, kosmetyki, chemię gospodarczą, maszyny i urządzenia, żywność przetworzoną, pojazdy, meble, mięso. Co istotne, poprzez Gruzję polskie towary i usługi mają ułatwiony dostęp do rynków Azerbejdżanu, Armenii, Kazachstanu, Bliskiego Wschodu (Iran, Arabia Saudyjska).

Wszystkie informacje na temat misji gospodarczej oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się w załącznikach oraz na stronie: http://wctt.wroc.pl/news/misja-gospodarcza-misja-wyjazdowa-do-batumi-gruzja/

Osoba do kontaktu z ramiania ARR
Agnieksza Dixa – Kierownik Projektu EEN

Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie
Zakładowa 4, 62-510 Konin
e-mail: agnieszka.dixa@arrkonin.org.pl
Tel. +48 691 016 104